Nápad z dielne ĽS Naše Slovensko ušetril daňovým poplatníkom už viac ako 11 miliónov eur

Počas pôsobenia Mariana Kotlebu v Banskobystrickom samosprávnom kraji bolo prijatých veľa opatrení vedúcich k miliónovým úsporám na úrovni kraja. Jedno z nich však malo dosah na celé Slovensko a jeho efekt môžu cítiť daňový poplatníci aj dnes.

Každú zimu sa musia všetky cesty a diaľnice posýpať soľou, aby sa zabránilo dopravným nehodám. Počas každého zimného obdobia sa minie viac ako 300-tisíc ton soli na celom Slovensku. Pred 4 rokmi, kedy sa soľ nakupovala prostredníctvom štandardného verejného obstarávania, sa cena pohybovala na úrovni okolo 130 – 140 € za jednu tonu. To znamená, že ročne sa celkovo za soľ na celom Slovensku zaplatilo viac ako 40 miliónov eur.

Marian Kotleba po krátkom čase od jeho nástupu do funkcie župana a niekoľkých vnútorných auditoch na Banskobystrickej regionálnej správe ciest, spoločnosti, ktorá zabezpečuje zjazdnosť ciest v Banskobystrickom kraji, zistil, že táto cena nie je adekvátna. Na Slovensku totižto operovala skupina firiem predávajúcich posypovú soľ, ktorá bola prepojená na najvyššie politické miesta. Tie vytvorili kartel, Slovensko si rozdelili, a so soľou si urobili lukratívny biznis.

Výsledkom auditov bol návrh, aby sa posypová soľ začala nakupovať prostredníctvom Komoditnej burzy v Bratislave (KBB) (http://www.sk.minerals.kbb.sk/prehlad-kontraktov), cez ktorú sa posypová soľ nikdy pred tým nepredávala. Keďže zákon o verejnom obstarávaní takúto možnosť dovoľoval a KBB bola tejto možnosti tiež otvorená, v júli 2014 sme dokázali nakúpiť prvú soľ pre Banskobystrický kraj za 71 eur za tonu v tej istej kvalite a s takými istými dodacími podmienkami ako dovtedy.

Potom, ako Národná diaľničná spoločnosť (NDS) na tú istú zimu cez klasické verejné obstarávanie nakúpila soľ 2-krát drahšie ako my v Banskobystrickom samosprávnom kraji sa na Slovensku spustila vlna kritiky a verejného tlaku. NDS nevedela odborne argumentovať proti nákupu soli cez KBB, a tak musela tiež pristúpiť na burzový nákup.

Biznis mafiánskych spoločností, ktoré posypovú soľ predávali za dvojnásobok, bol v ohrození. Tí sa neštítili použiť podlé praktiky ako je korupcia. Pokúsili sa podplatiť šéfa KBB, aby možnosť nákupu posypovej soli cez burzu zrušil, alebo aspoň ovplyvnil cenu, za ktorú sa predáva. Ten našťastie ponuke odolal a zalarmoval políciu, ktorá proti korupčníkovi z jednej z týchto mafiánskych firiem zakročila a postavila ho pred súd.

Verejný tlak sa po tejto kauze ešte viac znásobil, čo malo za následok pokračovanie obchodovania s posypovou soľou na burze. Postupne sa pridali aj ďalšie spoločnosti spadajúce pod verejné inštitúcie zabezpečujúce zjazdnosť ciest.

Do dnešného dňa sa cez burzu uskutočnilo 116 kontraktov a nakúpilo sa 148 523 ton soli za priemernú cenu 67,4 eur za tonu. Čiže vďaka riešeniu, ktoré iniciovala ĽS Naše Slovensko pod vedením predsedu Mariana Kotlebu, sa doposiaľ ušetrilo na Slovensku viac ako 11 miliónov eur pre daňových poplatníkov. Množstvo ušetrených peňazí bude pritom každý rok stúpať.

Priestor na ďalšie šetrenie je stále obrovský a ročne by táto úspora mohla narásť na viac ako 20 miliónov eur. ĽS Naše Slovensko urobí všetko preto, aby sa verejné zdroje na Slovensku využívali efektívne a bez korupcie.

Ing. Martin Beluský, PhD.
poslanec NR SR
podpredseda ĽS Naše Slovensko