Hovorca BBSK Gürtler reaguje na snahy premiéra Fica na protiústavný a protizákonný krok zbaviť BBSK kompetencií v súvislosti s eurofondami

 

Dobrý deň,

dnešného dňa sa konalo v Banskej Bystrici rokovanie vlády Slovenskej republiky na čele s premiérom Ficom. Následne sa konala tlačová konferencia, kde premiér Fico podľa nášho názoru neadekvátne zaútočil na legitímne zvoleného predstaviteľa banskobystrickej samosprávy, predsedu samosprávneho kraja, pána Kotlebu. Vysvetlíme a zdôvodníme, prečo máme za to, že tento útok bol neadekvátny a vychádzal podľa všetkých okolností z informácií, ktoré nezodpovedajú skutočnosti. Pán premiér skonštatoval, že dostáva informácie od poslancov banskobystrického samosprávneho kraja, pravdepodobne z koalície Smer – KDH, ktorá má v tomto kraji väčšinu a z informácií svojich ministrov.  Žiaľ, tieto informácie sú nepravdivé a preto aj závery pána premiéra vlády Slovenskej republiky sú nesprávne.

K veci: 800 000 Eur, ktoré údajne stratil samosprávny kraj je fakt, že ho stratil z eurofondov, pretože predchádzajúci župan Maňka konal tak, že Úrad pre verejné obstarávanie skonštatoval porušenia zákona pri vypracovávaní dokumentácie papierovej v súvislosti s eurofondami.

Druhý bod – cesty. Cesty v Banskobystrickom samosprávnom kraji sa rekonštruujú v rámci možností a v zmysle zmlúv, ktoré Banskobystrický samosprávny kraj podpísal aj na základe konania a súčinnosti predsedu samosprávneho kraja Kotlebu.

Tretia záležitosť – domy pre hendikepované deti. Predseda samosprávneho kraja, pán Kotleba, bol pripravený v minulom roku podpísať tieto zmluvy a využiť eurofondy. Avšak, poslanci samosprávneho kraja za koalíciu Smer-KDH nevyčlenili finančné prostriedky na spolufinancovanie. Ak by predseda samosprávneho kraja podpísal takúto zmluvu, porušil by zákon. A porušil by zákon preto, že poslanci za koalíciu Smer – KDH postupovali tak, že tieto finančné prostriedky v zmysle zákona nevyčlenili. Žiaľ, musíme konštatovať, že je neprijateľné, aby demokraticky zvolený župan Kotleba bol napádaný za nekompetentnosť a nečinnosť, o to viac, že tieto informácie sú nepravdivé.

Vyjadrenie k tomu, že vláda, alebo parlament, odoberie kompetencie Banskobystrickému samosprávnemu kraju a pridelí ich samotnej Banskej Bystrici, na čele ktorej je nominant Smeru, je absolútne neprijateľné, je to v rozpore so zákonmi a ústavou Slovenskej republiky. Samozrejme, tak ako valec zo Zlatej Itky aj v súčasnom období strana Smer je schopná prelomiť všetko a porušiť všetko. Avšak nemôže, za žiadnych okolností, diskriminačne urobiť takýto úkon len samostatne voči Banskobystrickému samosprávnemu kraju a tomu, že na čele Banskobystrického samosprávneho kraja je legitímne a demokraticky zvolený pán Kotleba.