Ako sme za 2 roky dokázali v Banskobystrickom kraji ušetriť desiatky miliónov eur

Nástup Ľudovej strany Naše Slovensko do vedenia Banskobystrického samosprávneho kraja sa zapísal červenými písmenami do denníkov všetkých zlodejov a nezodpovedných hospodárov. Lavína osočovania sa spustila dokonca ešte pred zvolením Mariana Kotlebu do funkcie predsedu kraja, keď si podvodníci začali uvedomovať, že ich kšeftom bude naozaj koniec. Obavy zlodejov sa naplnili – preto proti nám štekajú dodnes. Za 2 roky pôsobenia v BBSK sme totiž nemali ani jeden finančný, alebo korupčný škandál. Nekradneme, hospodárime oveľa efektívnejšie, máme rozpočtový prebytok, starý dlh splácame rekordným tempom. Robíme veci naozaj čestne a transparentne. Kým vláda Róberta Fica zadlžila za uplynulé 2 roky štát o viac ako 2 miliardy eur, nám sa podarilo znížiť dlh BBSK voči bankám o vyše 12,5 milióna eur, čo je najviac spomedzi všetkých krajov. Nezobrali sme si ani 1 euro nových úverov a napriek tomu si Banskobystrický kraj dokáže plniť všetky úlohy, čo si plnil aj v čase zadlžovania. Stále tvrdíme, že peňazí je vo verejnej správe dosť, stačí len prestať kradnúť.

Aby sme nerozprávali len abstraktne, ukážeme Vám, ako také šetrenie v praxi vyzerá. Ako príklad použijeme prevádzku vozidiel krajského úradu v Banskej Bystrici. Pred nástupom Mariana Kotlebu minul samotný Úrad BBSK na prevádzku vozidiel 53-tisíc eur ročne. Za 2 roky sa nám podarilo tieto náklady znížiť na 22-tisíc eur. Počet áut zostal podobný, počet služobných jázd tiež. Ako sme to dosiahli? Jednoducho sme sa začali voči verejnému majetku správať zodpovedne.

porovnanie-aut

Väčšinu automobilov sme prerobili na plyn, začali sme sledovať spotrebu a dbať na pravidelnú diagnostiku a údržbu. Preverujeme tiež každú faktúru zo servisu. Služobné autá vnímame ako prostriedok na plnenie každodenných pracovných úloh a nepotrpíme si pri tom na zbytočný luxus. Na rozdiel od iných štátnych úradníkov, ktorí rýchlo podľahli iluzórnemu pocitu dôležitosti, u nás sa neplytvá ani v tejto oblasti. Ani samotný župan (Marian Kotleba) nepovažuje za potrebné, aby sa rozvážal na limuzíne, ktorej cena je vyššia než zárobok priemerného pracujúceho Slováka za 15 rokov. Rovnako dobre sa odvezie na úradnom Suzuki SX4, alebo Renault Fluence.

Kým na iných krajských úradoch je aj 8 šoférov, nám stačí jeden. Považujeme za nezmysel, aby mal pomaly už každý úradník svojho šoféra. Koniec koncov, ak si zamestnanci dokážu šoférovať svoje súkromné autá sami, môžu si sami šoférovať aj v práci!

Tento príklad je len malou názornou ukážkou, ako  má vyzerať skutočné šetrenie peňazí daňových poplatníkov v praxi. Kým iní politici o efektívnej verejnej správe vyše 20 rokov len dokola rozprávajú, my ju realizujeme! Aj vďaka tomu sme dokázali zastaviť rozkrádanie a ušetriť milióny eur. Už chápete, prečo nás všetci tzv. „štandardní“ politici a zbohatlíci označujú za „extrémistov“?! Komu vadí, že šetríme…?

 

Ing. Milan Uhrík, PhD.
riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja
Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko